-
Man ska arbeta på Vinnergi för att det är en plats där man får vara självständig, utvecklas, tänka nytt och påverka i en varm kultur
Hej Pontus! Vad är din roll på Vinnergi?
Jag arbetar som innovationsledare och elprojektör på Vinnergi. Idag arbetar jag som uppdragsledare eller som kvalitetsansvarig ombud för kund och våra egna uppdragsledare. I min roll tror jag på tydliga processer, bra teamwork och tekniska lösningar som fungerar i verkligheten. Och jag gillar att vara nyfiken för att ligga i framkant, därför arbetar jag också som innovationsledare där jag driver utveckling inom digitala arbetsmetoder och AI med målet att höja kvalitet och förenkla vardagen för både kollegor och kunder. För mig är det en mycket berikande och utvecklande kombination av två roller, på gränsen att det blir för roligt.
I vilka typer av projekt arbetar du i?
Generellt är det en lång lista, som elprojektör och uppdragsledare på Vinnergi har jag haft förmånen att arbeta i några av Västsveriges mest spännande och tekniskt utmanande projekt. Mina uppdrag spänner över både storskaliga fastigheter, publika lokaler och högteknologiska FoU‑anläggningar, men givetvis också helt "vanliga" kontor. Min drivkraft, oavsett om det är ett ”lätt” eller ”komplicerat” projekt, är att alltid hitta smartare vägar framåt och leverera lösningar som faktiskt gör skillnad i slutresultatet. I de projekt som upplevs som enklare finns ett större utrymme för att förfina kvaliteten, testa nya angreppssätt och utvärdera alternativa lösningar som kan höja standarden och skapa mer värde över tid.
I de mer komplexa projekten ligger utmaningen i att strukturera, förenkla och skapa tydlighet i tekniken, processerna och besluten, att få många rörliga delar att samverka på ett robust och driftsäkert sätt utan att missa något. Där handlar det inte bara om att lösa akuta problem, utan om att bygga hållbara lösningar som står sig genom hela livscykeln där ibland många olika verksamheter passerar genom samma lokal eller fastighet, även när verksamhetskrav, tidsplaner och teknik är i konstant förändring.
Oavsett skala eller komplexitet vill jag skapa projekt där kvalitet märks, besluten är välgrundade och lösningarna fungerar i verkligheten – inte bara på ritning. Det är det som driver mig i min roll och i varje uppdrag jag tar mig an
Berätta om AI initiativet du driver?
På Vinnergi har jag förmånen att leda arbetet med att göra projekteringen mer datadriven, snabbare och säkrare. Det handlar inte bara om "fräcka verktyg" (även om man gärna vill det) men det handlar också om hur vi jobbar (metod, kvalité, säkerhet) och med vad vi jobbar (Generativa verktyg, integrationer och egna AI-Stöd)
Under 2026 prioriterar vi fyra spår:
Digitala Navet för Arbetsmetoder
Som innovationsledare driver jag DNA – vår samlingspunkt för AI/digitalisering, CAD/BIM, KMA. Målet: gemensamma processer, metodblad, verktyg och en tydlig väg från idé → pilot → standard i syfte att lyfta hela vårt förärings och innovationsarbete från intern plattform till vardagen med våra kunder. Ännu viktigare med AI som en förgasare då allting går fortare än tidigare.
Pilot av generativ CAD
Vi testar och utvärderar en generativ plattform för projektering, kopplar mot våra och våra kunders BIM‑miljöer och dokumenterar metoder så att fler skall kunna använda dem.AI‑stöd i vardagen
Från PyRevit‑metoder till interna AI‑agenter som hjälper oss hitta rätt krav, mallar och tidigare erfarenheter – direkt där arbetet sker med våra konsulter och kund.Governance & säker delning
Vi utvecklar arbetssätt för datahantering, kund godkännanden och riskbedömningar så att AI‑arbetet håller både kvalitet och compliance.
Hur har du utvecklats under din tid på Vinnergi?
På Vinnergi har jag gått från att "göra mitt jobb" till att faktiskt få vara med och forma hur vi jobbar.
Det har varit en resa där jag utvecklats från renodlad elkonsult till att idag driva arbetssätt, pilotprojekt och innovationsinitiativ tillsammans med grymma kollegor. Här har jag fått kombinera teknik, nyfikenhet, ledarskap med möjligheten att påverka riktigt. i vår kultur HERO handlar det inte om tipp styrning, utan att vara nyfiken, ta ansvar, testa nytt och våga göra skillnad. Det passar mig perfekt. Det jag uppskattar mest är att inget står i vägen för den som vill bidra Här utvecklas vi tillsammans, genom projekt, genom vardagligt lärande och genom att bygga framtidens arbetssätt ihop.
Varför tycker du man ska arbeta hos Vinnergi?
Man ska arbeta på Vinnergi för att det är en plats där man får vara självständig, utvecklas, tänka nytt och påverka i en kultur som faktiskt är varm, mänsklig. Kulturen drivs av glädje och ansvar. Där en plats där både teknik och människor får ta plats, och där det du bidrar med faktiskt gör stor skillnad både för dina kunder och kollegor. Sen att vi har bland mycket annat har reserverad tid för kompetensutveckling, möjlighet till delägarskap och är ett växande bolag bidrar till skapa förutsättningar.
Our jobs
-
Uppdragsledare inom el till VinnergiLiving · Malmö, Lund · Hybridarbete -
Uppdragsledare inom el till Vinnergi GöteborgLiving · Göteborg · Hybridarbete -
Teamchef och projektledare inom el till Vinnerg...Living · Göteborg · Hybridarbete -
Teamledare inom el till Vinnergi i UppsalaLiving · Uppsala · Hybridarbete -
Uppdragsledare inom el till Vinnergi SkellefteåLiving · Skellefteå · Hybridarbete -
Uppdragsledare inom el till Vinnergi UmeåLiving · Umeå · Hybridarbete -
Uppdragsledare inom säkerhet till Vinnergi UmeåLiving · Umeå · Hybridarbete -
Konstruktör inom fysisk säkerhet till VinnergiLiving · Västerås, Stockholm, Uppsala · Hybridarbete -
Handläggare inom fysisk säkerhet till VinnergiLiving · Flera platser · Hybridarbete