
Josefine Lindersson
HR-generalistVad gör du om dagarna?
Jag jobbar i en mixad roll, främst inom HR och marknad, men också lite inom kontor.
En stor del i min roll är att stödja våra ledare och medarbetare i HR-relaterade frågor, men utöver det så är mycket av mina arbetsuppgifter kopplat till employer branding, vilket är fantastiskt kul. Jag får både visa upp vad som gör Vinnergi speciellt riktat mot nya potentiella medarbetare, men också jobba med projekt som gör att våra medarbetare mår bra och trivs på jobbet.
Vad tycker du är det bästa med Vinnergi?
Känslan och kollegorna. Det är det absolut bästa.
Men också att det är så anpassningsbart efter vad man vill. Jag får möjlighet att utvecklas och mina dagar sällan ser lika ut, passar mig som inte vill bli placerad i ett fack ;)
Vinnergi är en framtidintegratör, hur bidrar ditt jobb till ett smartare samhälle?
Jag bidrar genom att hjälpa till att bygga en kultur där människor trivs, utvecklas och vill stanna. Genom att stötta våra ledare får de mer tid och kraft att fokusera på sina medarbetare, och deras utveckling. För utan engagerade medarbetare med rätt kompetens kan vi inte driva samhällsutvecklingen framåt.
Vilket del i HERO känns mest du?
Oj, svår fråga. Jag är ju en del av allt skulle jag säga, men om jag verkligen måste välja så är det HAPPY. Jag älskar att skratta och hör ofta att jag sprider positiv energi, och tankar själv mycket av min energi genom sociala sammanhang.
Och när du är ledig – vad gillar du att göra då?
Jag älskar att resa och vill uppleva så mycket som möjligt av Sverige och världen tillsammans med min man och dotter. Sen tränar jag gärna, ridning är en passion (som tyvärr just nu ligger på is) och crossfit är en nyfunnen kärlek - älskar känslan efter ett riktigt grispass.